Anadolu Coban Köpekleri

 

KARADENİZ DAĞ ÇOBAN KÖPEĞİ

Samsun,ordu,giresun,trabzon,rize ve artvin merkezli çoban köpekleridir genellikle yüksek dağlarda ve yaylalarda sürü korurlar karadenizde yaylalarda ve yüksek dağlarda çobanlık yapanlar genelde kangal yerine bu köpeği kullanırlar bu köpekler korkusuzca bir kurda veya bir ayıya saldırabilir sürü korumada çok başarılıdırlar güçlü ve sağlam bir karakteri vardır karadeniz insanının bir anlık sinirli yapısı gibi karadeniz dağ köpeğide agresif bir köpektir ve karadeniz insanının vatan aşkı gibi sahibine bağlıdır yabancılara karşı çok kuşkuludur ve saldırgandır post rengi koyu sarı kahverengi gri boz kara renklerde görülür ama ana renk gridir (kül rengi) kafası çok geniştir yüz maskesi genelde karadır postu tüğlüdür ama kars köpeği gibi tüğleri karısık değildir burnu sivridir

cidagosu erkeklerde 70-85 dişilerde 65-80 dir kilosu erkeklerde 50-70 dişilerde 40-60 arasıdır karadeniz dağ köpeği sahibine sadık sürüsüne sadık bir çoban köpeğidir

karadeniz dağ köpeği hakkında gözlemler & iddalar

kafkasyadan karadenize göç etmiş türkler çoban köpeklerinide yanlarında getirmişler iddalara göre kafkas çoban köpekleri karadenizin iklimine şartlarına ayak uydurmuş ırkında değişiklikler farklılıklar göstermiş ve karadeniz dağ köpeği ortaya çıkmıs bir başka idda ise bu köpeklerin karabaş köpeğiyle akraba veya aynı ırk ama yetiştiği bölge itibari ile bazı farklılıklar meydana gelmiş olabilir. Yani karadeniz dağ köpeği bir alt varyete veya tip olabilir bu bilimsel olarak araştırılmalıdır

KARS ÇOBAN KÖPEĞİ

 

Temel Özellikleri

Kars, Ardahan, Artvin, Erzurum, Ağrı, Iğdır bölgelerinde yetişen, saflığı tescil edilmiş, bölge şartlarına uyumlu, çok iyi koruyucu özelliğe sahip, uyumlu, zeki, akıllı ideal bir çoban köpeğidir.Baş oldukça büyük, geniş ve iri yapılı (ayı baş) ve siyah; burun içi, orta uzunlukta, küt ve siyah; ağız büyük, kuvvetli çene yapısında ve dudaklarının iç tarafı siyah renkte; gözler kahverenginin değişik tonlarında, alın düz, kulaklar sarkık, geniş ve derin, kuyruk uzun tüylü, iri ve sırta yukarıya doğru kıvrımlı; bacaklar kuvvetli, iri pençeli ve güçlü; tüyleri karışık ve kabarık görünümlü, baş kulak, göğüs altından arkaya doğru olan kısım siyah ağırlıklı, diğer yerler sarıdan kirli sarıya kadar değişen mat renkte ve siyahla yer yer karışmış durumda; ayaklarda sarının tonları hakim ve yukarıya doğru siyahlık artıyor.

Neler Yapar?
çok iyi koruyucu özelliğe sahip ve uyumludur; düşmana karşı hırçındır, pençelerini rahatlıkla kullanabilir. Pençe vurma özelliği vardır. çene yapısı kuvvetlidir.

Akıllı, zeki, koruma içgüdüsü gelişmiştir. Soğuk ve çevre şartlarına karşı adaptasyonu kuvvetlidir.
Eve (çiftliğe, vs.)ait herşey ve herkes, her ne pahasına olursa olsun koruma alanına dahildir. (çocuklar, kediler, kuşlar, diğer köpekler, evin kendisi). Gene de tek başına ufak çocuklarla bırakılmamalıdır. Aile dışındakilere (misafir dahi olsalar) karşı temkinlidir ve dostça yaklaşmaz.

Kars çoban Köpeği de herkesin köpeği olamaz, olmamalıdır. Kendisiyle vakit geçirecek eğitmeni, lideri olabilecek güçlü ve sağlam karakterde sahiplerle gerçek anlamda kişilğini bulabilir.

Tarihçesi
Yüzyıllar önce sürüleri, Kafkasya’dan dağlarla ve Karadeniz’le Hazar denizi arasındaki bölgelerde diğer insanlardan ve hayvanlardan koruyan ve en aşağı 600 yıllık bir geçmişe sahip bir ırktır.

Kuzeydoğu Türkiye’de çok yüksek dağlarda veya aşağıda vadilerde sığır veya at çobanlığı yapan kıymetli bu köpek konsültasyon sonuçlarında resmi otoritelerce Türkiye’de Kars çoban Köpeği olarak adlandırılmıştır.

Türkiye orijinli Kangal, Akbaş, Kars çoban, Türk tazısı ve çatalburun köpekleri ırk özellikleri belirlenen köpek ırklarıdır. Bu ırklar ile ilgili bilimsel çalışmalar sürmekte, ayrıca konuya duyarlı kesimlerce kurumsal bazda sahiplenilmektedir.

Kars Türk çoban Köpeğinin yurtdışına çıkarılmasında Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığının izni aranır.

YÖRÜK ÇOBAN KÖPEKLERİ


YÖRÜK KÖPEKLERİ

Türkiye’nin birçok yerinde, koyunculuğun yoğun olduğu bölgelerde görülürler. Değişik renk ve tonlarda; uzun. Orta veya kısa kıllı olabilirler. Genel olarak Yörük veya Çoban köpekleri olarak adlandırılırlar. Bu köpeklerin MS 1000 yıllarında Yörükler ( Türkmen Göçebeler ) tarafından Orta Asya’dan Anadolu’ya getirildikleri bilinmektedir. Ayrıca Yörük köpeklerinin, bugün Türkmenistan’da yaşayan ve değişik renk tonlarında olabilen Alabai’ların uzantısı oldukları iddia edilmektedir. Asırlardır sürü koruma köpeği olarak yetiştirildikleri için bu görevi en az Kangal ve Akbaş köpekleri kadar iyi yapmaktadırlar. Vücut yapısı olarak da Kangal ve Akbaşlara benzerler. Bu konu ile ilgili daha derin araştırmalara ihtiyaç vardır

AKBAŞ KÖPEKLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Kökeni: Akbaş ırkı Türkiye’nin yerli köpek ırklarından biri olup özellikle Eskişehir, Polatlı, Sivrihisar ve yöresinde sürü koruma köpeği olarak yetiştirilmektedir. Mastiff ve tazı özelliği gösteren dünyadaki tek ırktır ama maalesef Türkiye’de çok iyi tanınmamaktadır. Bunun nedeni son yıllarda Kangalın popüler bir ırk haline gelmesiyle birlikte birçok Akbaş köpeğinin Kangallarla melezlenerek kangala çevrilmesidir. Bununla birlikte yurt dışındaki ülkelerde özellikle Amerika’da yetiştiriciliği günden güne yaygınlaşmaktadır. Akbaş Çoban Köpeği, Amerika’da yapılan araştırmalarda sürü korumada en başarılı köpek ırkı seçilmiştir. Amerikan Tarım Bakanlığı tarafından yapılan ve Kuzey Amerika’da ki çoban köpeklerinin sürü koruma performanslarını konu alan bir araştırmada Akbaş ırkı birinci olmuştur.
Tanımı: Genel görünüm itibariyle vücudu örten kıllar beyaz olup uzun ve kısa tüylü iki adet varyetesi vardır. Uzun tüylü olanlar soğuk iklim bölgeleri, kısa tüylü olanlar ise sıcak iklim bölgeleri için tercih edilmektedir. Cüsse olarak kangal köpeği ile karşılaştırıldığında biraz ufak yapılıdır. Bu durum Akbaş köpeğinin daha çevik bir köpek olmasını sağlar. Ergin köpeklerin ağırlıkları 40-55 kg arasında değişmektedir. Ergin köpeklerde (cidago) bel yüksekliği 70-80 cm arasında değişmektedir.
Kişiliği: Akbaş köpekleri davranış olarak son derece şüphecidir. Bu özelliği Kangal köpeğine karşı avantaj bir durum teşkil eder. Yani akbaş köpeği herkesin kötü niyetli olabileceği düşüncesini her zaman muhafaza eder. Bu durum kangal köpeğinde yoktur. Akbaş köpeği Kangal köpeği ile karşılaştırıldığında, Kangal köpeğinden biraz daha saldırgandır. Ayrıca Akbaş köpeği davranış olarak son derece bağımsız hareket eder. Bütün bunlar gerek bekçi köpeği gerekse sürü koruma köpeği olarak Akbaş köpeğini tercih etmede avantajlı duruma sokar.
Genel Görünüm  : Süt beyazı post rengine sahip etkili bir sürü koruma köpeğidir. Yüksek ancak hantal yapıda değildir. Vücut ile orantılı zarif bir kafa yapısına sahiptir. Hareket halinde ya da alarm durumunda kalçanın üzerinde içe doğru sarmal kuyruk tutuşu özeldir. Erkek ve dişiler arasında morfolojik yapı (vücut uzunluğu, kafa büyüklüğü, kemiklilik) bakımından farklılıklar belirgindir. Erkek köpekler dişilerden daha uzun ve ağırdır.
Vücut Ağırlığı  : Ergin canlı ağırlık erkeklerde 40-60 kg, dişilerde 35-45 kg’dır

Ülkemizde sadece Eskişehir ve çevresinde yetişebilen çoban köpeği olarak son derece faydalı olan bu köpek cinsi, son zamanlarda neslinin tükenmesi tehlikesiyle başbaşa kalmıştır. Kaliteli bir çoban köpeği olmasına rağmen Sivas kangal köpeğinin gölgesinde kalmıştır.

     İyi bir reklam  yapılamadığından, Türk insanı bile tam olarak bilememektedir. Kangal köpekleri kadar iri, cüsseli, cesur, ve akıllı hayvanlardır. Neslinin devam etmesi için gerekli çiftlikler kurulmuş ama yeterli değildir. Eskişehir’in simgesi olması için Eskişehir’li olarak hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Nasıl Kangal köpeklerinin ünü yurt dışına kadar taşmışsa Akbaş çoban köpeğinin de tanıtımını tam yapmalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>