Etkileyen Sartlar

Diğer”TürÇoban Köpekleri” ırkları ve bunların türevleri için de geçerli olan çoban köpeklerinde irileşme ve ufalma şartları dört bölümde açıklana bilir.

A=Damızlık yaşına gelmeyen,bedeni tam gelişmemiş anne ve babalardan üreme.Çoban köpeklerinde,doğal ortamlarda erken üremeyi önlemek mümkün değildir..Erken üreme ile ufalmanın önlenmesi,çifleşmenin disiplin altına alınması ile gerçeklesir.Böylece ırk saflıgının korunmasıda temin edilmiş olur.

B=”Türk,çobanköpekleri”ırkları,coğrafi ve tarihi kökeni itibariyle;bozkır dogasının sartlarına uyumlu biyolojik yapıdadır.Ancak;bir kaç nesil sonra sıçak iklime uyum sağlıya bilirlerse de,sıcak ve nemli hava ufalmanın bir diğer faktörüdür.

C=Genelde kangallar iç güdüsel olarak kan bağı olan bireyler araşında çifleşmeye sık raslanmaz.Üremek için başka koşul yok ise;neslini evam etme iç güdüsü ilebu kuralları bozabilirler.Bu durum irileşmeyi etkiliyen önemli bir olgudur.

D=Bakım ve beşlenme sartları genetik kadar önemlidir. iyi bakım ve beslenme ile daha iri yavrular alınabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>